Głód w USA. Podejmowane działania charytatywne.

Głód w USA. Podejmowane działania charytatywne


Czy w najbogatszym kraju na świecie, kraju który charakteryzuje dobrze rozwinięta demokracja i dojrzały system społeczny istnieje problem głodu ?

Tak.....

Ameryka to kraj bardzo bogaty. Kraj pełen wielkich samochodów, supernowoczesnych autostrad, drogich domów i bardzo dobrze rozwiniętej technologii. Amerykański styl życia to hasło samo w sobie, które zbudowało międzynarodową reputację tego kraju.

Jednak w tym kraju co szósty mieszkaniec nie wie skąd będzie pochodził jego kolejny posiłek. Aż 16 milionów amerykańskich dzieci żyje w gospodarstwach domowych pozbawionych bezpieczeństwa żywieniowego. Co więcej dzieci te nie są bezdomne, mieszkają one w domu, w którym co najmniej jedna osoba pracuje. Jednak uzyskiwany dochód nie wystarcza na pokrycie potrzeb żywieniowych, zakup ubrań, opłaty z wynajem. Nieprzewidziane sytuacje życiowe takie jak, choroba czy uraz stawiają członków rodzin przed wyborem: wizyta u lekarza, lub na pogotowiu, czy zakup żywności. Zatem w takich okolicznościach na niektórych amerykańskich stołach zaczyna brakować jedzenia. Czasem nawet, wysokie koszty opieki zdrowotnej powodują, że rodzina musi zrezygnować z zakupu żywności, która starczyłaby na dwa dni, a czasem na dni kilka.


Bardzo znaną w USA organizacją charytatywną jest Feeding America. Organizacja ta współpracuje z agencjami i instytucjami federalnymi, takimi jak Emergency Food Assistance Program (TEFAP). TEFAP zapewnia jedzenie dla prowadzonych przez Feeding America banków żywności, spiżarni i kuchni.

Feedeing America współpracuje też z innymi instytucjami, bądz programami federalnymi, takimi jak na przykład Commodity Supplemental Food Program (CSFP), która dystrybuuje masło orzechowe, fasolę, tuńczyk, soki i inne produkty żywnościowe dla 595000 niezamożnych Amerykanów miesięcznie. Liczba ta obejmuje wielu Amerykanów, którzy mają sztywne dochody i nie mają wystarczającej ilości pieniędzy na zakup odpowiedniej ilości jedzenia.

Współpracując z siecią ok. 200 banków żywności w całym kraju Feeding America i jej partnerzy pomagają 37 milionom ludzi rocznie.

Dodatkowo Feeding America wysyła jedzenia, wodę i wolontariuszy do obszarów dotkniętych klęskami żywiołowymi, takich jak huragany, czy trzęsienia ziemi.

Kolejną organizacją, która działa na rzecz redukcji głodu w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie jest Share Our Strength. Organizacja ta powstała w 1984 roku w piwnicy jednego z domów w Waszyngtonie. Założyło ją rodzeństwo Bil i Debbie Shore. Uwierzyli oni, że każdy człowiek ma siłę, aby przeciwstawiać się takim zjawiskom jak głód i działać. Shore'owie zarejestrowali swoją instytucję, kiedy w latach 1984 i 1985 doszło do klęski głodu w Etiopii. Dzisiaj priorytetem celem Share Our Strength jest ustanowienie walki z problemem głodu priorytetem w polityce Stanów Zjednoczonych.

W 2006 roku Share Our Strenght rozpoczęło kampanię No Kid Hungry. Celem tego projektu jest zakończenie głodu w Ameryce i doprowadzenie do sytuacji, w której wszystkie dzieci w USA będą miały każdego dnia dostęp do zdrowej żywności. Share Our Strength organizuje zajęcia nazwane Cooking Matters, na których rodziny uczą się, jak nabywać zdrowe i tanie jedzenie.

Programy federalne zapewniają ponad 31 milionom dzieci darmowe lub półdarmowe posiłki w czasie roku szkolnego. Jednak tylko 2,3 miliona dzieci otrzymuje tę żywność w czasie wakacji. Sponsoring ze strony wielkich korporacji takich jak American Express i Kraft Food oraz ze strony prywatnych sponsorów pozwala Share Our Strenght zapewnić jedzenie potrzebującym dzieciom po zakończeniu roku szkolnego.

Także YMCA razem z Walmart Foundation dba o to, aby dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18-tego roku życia otrzymywały jedzenie w czasie przerwy letniej. YMCA zorganizowała ponad 900 letnich programów w całych Stanach Zjednoczonych. Oznacza to zapewnienie 4 milionów obiadów i zestawów kanapkowych stu tysiącom dzieci. YMCA działa na rzecz głodnych dzieci także w czasie roku szkolnego. Organizacja ta dostarcza jedzenie dzieciom uczęszczającym na pozaszkolne zajęcia w 1400 miejscach w całych Stanach Zjednoczonych.

Również Feeding America pomaga dzieciom, które uczęszczają na zajęcia pozaszkolne. Służy temu program BackPack. W ramach programu dzieci otrzymują plecaki wypełnione zdrowymi produktami, które łatwego umożliwiają przygotowanie jedzenia. Umożliwia to wyżywienie dzieci w czasie przerw, bądź wakacji.


Artykuł na podstawie „The Quest to End World Hunger” Marylou Morano Kjelle


POWRÓT DO SEKCJI "GŁÓD, LICZBY I PRZYCZYNY"